Norrköpings Årliga Stadsfest 

Den 15-17 augusti är det dags för Augustifesten 2024. Likt tidigare år bjuder Augustifesten på gatumarknad, musik och underhållning för hela familjen. Här finns något för alla! RIX FM Festival återvänder till Vasaparken. Detta år blir Götaparken en plats för musikunderhållning. 

Viktig information som du bör ta hänsyn till om du är intresserad av detta är: 

När? Fredag 16 augusti och lördag 17 augusti, klockan 10-23.

Var? Marknadsgatorna kommer sträcka sig längs Gamla Rådstugugatan och kombineras med eventstråk. Sträckan startar i korsningen med S:t Persgatan och slutar i korsningen med Fleminggatan.  

Norrköpings Internationella Horse Show

Norrköping International Horse Show är bland Sveriges största utomhusevenemang inom hästsporten. Tävlingsplatsen ligger i en lantlig och charmig miljö i Åby utanför Norrköping. Hoppbana och framridningsbana hittar ni mitt bland utställare, försäljare, serveringstält och läktare.

Norrköping första International Horse Shows var 2001 – och har sedan dess varit ett tongivande event inom svensk hoppsport. Arena och framhoppning med härlig inramning. Nationell, Elit och 7-star vecka 21 samt Nationell, Elit och Global Trucks Youngster Tour vecka 22.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *